Z otroki drugega starostnega obdobja smo doživljali nepozabne izkušnje na kmetiji Smolej. Kmetija se nahaja v gorski vasici pod Golico, kjer lahko zadihaš z naravo in v družbi konj ter drugih živali preživljaš nepozabne dni. Gospodar Miha Smolej pravi: » Dejavnost na kmetiji je rezultat volje, trme, trdega dela in dejstva, da kmetijstva ne dojemam le kot dejavnosti, ki prinaša dobiček, ampak kot veselje in uresničevanje dolgoletnih želja«. Ravno zaradi vsega tega, so otroci lahko doživeli nepozabno izkušnjo – preživeli so sproščeno dopoldne v naravi, se družili s konji in drugimi živalmi. Spoznavali so, kako izgleda življenje na kmetiji in se udeležili poučnih in zanimivih delavnic. Krtačili in hranili so konje, jih jahali, objemali, božali in hranili zajčke, se vozili s kočijo… Vse to, so le besede, ki so v primerjavi z resnično izkušnjo, le malo… Pa vendarle… Naj ta zapis in fotografije prikažejo vsaj drobec te čudovite izkušnje, povezanosti z milino in lepoto življenja na kmetiji, v sožitju z vso naravo. Mi vse to nosimo v srcu in se iskreno zahvaljujemo, za to enkratno doživetje.