Spoštovani starši,
otroški in šolski dispanzer nas je obvestil, da beležijo porast primerov pete bolezni pri otrocih. Opažajo tudi, da se zaradi tega pojavlja strah v šolah, vrtcih, pri zaposlenih in starših.
Bolezen je prisotna v obliki izpuščajev in običajno poteka v blagi obliki zato je strah odveč. V primeru pete bolezni se pokliče v ambulanto izbranega pediatra, obisk urgentnih ambulant je nepotreben.

Bolezen se prenaša kapljično z izločki ustne votline in zgornjih dihal, ali neposredno preko bližnjih stikov z osebe na osebo, predvsem v družini ter vrtcih in šolah. Okužba pri večini poteka tudi brez simptomov. V primeru simptomov pa so ti običajno blagi in zajemajo: povišano telesno temperaturo, izcedek iz nosu in glavobol.

Več informacij dobite tudi na spletni povezavi Nijz -a https://nijz.si/nalezljive-bolezni/nalezljive-bolezni-od-a-do-z/peta-bolezen/.

Lep pozdrav
Irena Perko, organizatorka zdravstveno higienskega režima